Cotidian Național din 1993 - Ediția Online

joi, aprilie 25, 2024

Thriller la Arad

Sănătate

Turris „rapune” „Batrana doamna” in ultimul minut de joc!Partida de la Arad dintre UTA si Turris Turnu Magurele, contand pentru play off-ul ligii a 2-a fotbalistice a semanat cu un adevarat thriller fotbalistic. Inca din startul jocului, tabela de marcaj a fost „deblocata” de golul lui Romario Moise care a inscris pentru UTA in minutul 3 al partidei. Cand multi credeau ca „Batrana doamna” va rezolva usor meciul in favoarea sa, teleormanenii s-au dovedit „greu de ucis” si au punctat pentru egalare in minutul 21 prin Tescan. In minutul 31 Buhacianu de la gazde aduce UTA in avantaj din nou pe tabela de marcaj. Si vine minutul 45 al partidei. La o ultima faza de joc din primul „mitan”. Pana de la Turris inscrie pentru 2-2 si reda speranta pentru teleormaneni.Dupa pauza, Turris preia pentru prima oara conducerea pe tabela de marcaj prin golul marcat din penalty de Voinea, in minutul 54, in urma unui fault in careul gazdelor comis asupra lui Tescan. In minutul 58, UTA egaleaza prin Bustea care trimite imparabil un sut de la peste 30 metri, precis, in poarta teleormanenilor. Scorul devine 3-3. Si vine minutul 90 al partidei, cand Haita de la Turris inscrie si ingenuncheaza „Batrana doamna”. Partida se incheie cu scorul de 3-4 pentru Turris si teleormanenii prind curaj in lupta pentru promovare in prima liga fotbalistica!