10.7 C
Roșiorii de Vede

Cotidian Național din 1993 - Ediția Online

marți, aprilie 23, 2024

Derby de Teleorman! Sporting Roşiori – C.S.M. Alexandria 1-1. La Roșiori, a fost viciere de rezultat!

Sănătate

Mult aşteptata partidă dintre Sporting Roşiori şi C.S.M. Alexandria a debutat, cum era de aşteptat, cu o uşoară dominare teritorială din partea gazdelor. Primele 14 minute au fost dominate teritorial de echipa roşioreană, care a şi reuşit să deschidă scorul, în minutul 14 al jocului, prin Neaga, care a transformat impecabil o lovitură de la 11 metri. Penalty-ul a fost acordat de arbitrul meciului în urma unui fault în careu asupra jucătorului roşiorean Iulian Urâtu. Din minutul 15, C.S.M Alexandria a echilibrat jocul. În minutul 19 s-a produs egalarea. Neagu de la C.S.M a trimis impecabil cu capul, în urma unei centrări, balonul în poarta roşioreană. Până la finalul primei reprize, perioadele de dominare au alternat. În partea a doua a jocului, mai precis în primele 10 minute, am consemnat o echilibrare de forţe în teren. După minutul 65 cele doua echipe si-au impartit perioadele de dominare teritoriala. Din păcate pentru roşioreni, absenţa din teren a atacanţilor Florin Radu şi Emmanuel, s-a văzut pe parcursul întregului joc. În minutul 93 roşiorenii puteau da lovitura pe tabela de marcaj, înscriind pentru 2 la 1 prin Neaga. Gol valabil, dar a fost anulat de arbitru, la semnalizarea eronata a asistentului, pentru un presupus offside. Partida se încheie nedecis, iar Sporting Roşiori rămâne lider al clasamentului. În cealaltă partidă a etapei programată astăzi, U Craiova 2 – F.C. Pucioasa 2 – 2.

În meciul de la Roşiori, au evoluat urmatoarele formule de joc:

Sporting Roşiori – Priseceanu, Neaga, Sitaru, Patrick, Parghel, Pencea, Ciochină, Eana, Antonios, Vintilă, Urâtu.

C.S.M. Alexandria – Cristică, Sârbu, Popa, Mitran, Vâlcică, Dragomir, Vulpe, Neagu, Suciu, Ciocoteală, Tudor.