Cotidian Național din 1993 - Ediția Online

sâmbătă, aprilie 20, 2024

Reprezentantele Teleormanului în Liga a 3-a, au făcut „instrucție” cu doljenii!

Sănătate

Cele doua reprezentante ale județului nostru în liga a 3-a, Sporting Rosiori și CSM Alexandria au avut ca adversare sambata reprezentantele Doljului. La Roșiorii de Vede, Sporting a incantat pe propriul teren și a spulberat tinerii „juveti” de la CSU Craiova2 cu un sec 4-0. La pauza, după o rima repriza dominata total de rosioreni, scorul a fost de 3-0. Au marcat toți atacanții trimiși în teren de Marian Botea. Mai întâi, a punctat golgeterul Florin Cazan. După circa 15 minute, colegul de „linie” Marius Matei a punctat pentru 2-0, iar Darius Dumitru a „inchis” tabela din prima repriza, 3-0. În partea a doua a jocului, teleormanenii si-au păstrat ritmul și a avut în linia de mijloc Manole, Mierlea, Lungu, adevărați servant pentru atacanții care au mai ratat încă 3 oportunități clare de gol. Partida s-a desfășurat la o singura poarta, la cea a lui Bunea de la Craiova, iar în minutul 63, conform cursului jocului, Sporting a mai punctat odată prin fundașul George Preda. 4-0 și rosiorenii au demonstrat suporterilor ca formează o echipa valoroasa cu un joc frumos, vertical pe poarta oltenilor. Sâmbăta, Sporting merge la Filiași cu un moral ridicat, de învingători.
La Filiași, CSM Alexabdria a trecut cu 3-1 de CSO Filiași, după un joc foarte bun practicat de elevii lui Cristi Danalache.Au marcat pentru teleormaneni, Julea Flavius, Mar Adrian si Bioliteanu David. Una peste alta, în aceasta etapa, în disputa Teleorman-Dolj, s-a înregistrat un scor general de 7-1 și toate punctele puse în joc ajung în Teleorman.