Cotidian Național din 1993 - Ediția Online

sâmbătă, aprilie 27, 2024

Sporting Roșiori – victorie muncită cu Minerul Costești 2-1 (1-1)

Sănătate

Sporting Rosiori a primit o replica peste așteptări astăzi din partea echipei Minerul Costești. Vâlcenii, au venit la Rosiori sa își „vanda pielea greu”, cum se spune, dovedind ca este o formație arțăgos care s-a „agatat” de fiecare balon. Cu toate acestea, prima repriza a aparținut echipei noastre care a dominat și a avut 3 ocazii clare de a marca prin Manole (2) și Cazan. Cu toate acestea, oaspeții sunt cei care au deschis primi scorul, în minutul 28, în urma unui șut plasat din poziție de unu la unul cu portarul, după o pasa printre fundașii centrali teleormaneni. În minutul 35, Sporting egalează prin Manole care executa perfect o lovitura libera de la circa 22 de metri. Balonul șutat puternic de căpitanul rosiorenilor a „muscat” din zid și s-a oprit în plasa porții vâlcene. 1-1, scor înregistrat și la pauza meciului. A doua repriza a fost una de lupta, fără ocazii clare. Singurul gol marcat în partea a doua, a aparținut aceluiași Manole care a șutat impecabil din careu de 16 metri, pe coltul lung, aducând 3 puncte pentru rosioreni. Golul s-a înscris în minutul 50 al jocului. Pana la finalul partidei nu s-a mai întâmplat nimic demn de consemnat în arhiva, doar dăruirea din teren, pe un gazon îngreunat de ploaia care a căzut în timpul jocului.
Sâmbăta viitoare, rosiorenii joaca tot pe teren propriu, în compania echipei CSO Filiași.