36.1 C
Roșiorii de Vede

Cotidian Național din 1993 - Ediția Online

vineri, iulie 19, 2024
spot_img

GALA PREMIILOR DE EXCELENȚĂ ÎN SPORT – Sportivii teleormăneni ai anului 2023

Sănătate

În data de 29 februarie 2024, Consiliul Județean Teleorman, întrunit în ședință ordinară, în baza Hotărârii nr. 11/29.02.2024 ( votată în unanimitate de către cei 31 de consilieri județeni în funcție) a premiat sportivii ( precum și pe antrenorii acestora) din județul nostru, care au obținut performanțe deosebite la competițiile sportive, naționale și internaționale, în anul 2023.
Astfel, în Sala de ședințe a Palatului Administrativ din municipiul Alexandria, domnul Adrian-Ionuț GÂDEA, președintele Consiliului Județean Teleorman, a oferit diplome și premii de excelență celor mai buni sportivi, echipe și antrenori din județul Teleorman, clasați pe primele zece locuri ( în baza punctajului acordat, conform regulamentului), pentru rezultatele deosebite (obținute individual sau în echipă) și care s-au evidențiat prin clasarea pe locurile I, II și III la concursurile și competițiile sportive, naționale și internaționale, în anul competițional 2023.
După urarea de bun venit și cuvântul de deschidere, domnul președinte al C.J.Teleorman, le-a înmânat premiile de excelență, celor nominalizați, pe cele tre secțiuni, după cum urmează:

A.  CLASAMENT DISCIPLINE OLIMPICE:
  1. Locul I – GHIBIRDIC Maria, CST Alexandria, Tir pistol (58,37 puncte), antrenor DUDEANU Magdalena.
    ( Rezultate: loc I – Campionat național de juniori 1, individual, pistol-10 metri; loc I – Campionat național de seniori, pistol sport- 40 de focuri și loc I – Campionat național de seniori, pistol sport- 30+30 de focuri);
  2. Locul II – DUDEANU Alexandru, CST Alexandria, Tir pistol (48,05 puncte), antrenor DUDEANU Magdalena.
    ( loc I – Campionat național de tineret, pistol liber mixt; loc II – Campionat național de tineret, individual, pistol liber și loc III – Campionat național de seniori, pistol standard mixt);
  3. Locul III – GĂNESCU Alexia, CST Alexandria, Tir pistol (29,28 puncte), antrenor DUDEANU Magdalena.
    ( loc I – Campionat național de seniori, pistol sport 40 de focuri- viteză, pe echipe; loc I – Campionat național de seniori, echipe, 30+30 de focuri și loc I – Campionat național de seniori, pistol sport- 40 de focuri, precizie);
  4. Locul IV – POPA Alina, CSS Alexandria, Kaiak (26,50 puncte), antrenori – OLTEIU Gabriel și GHEARĂ Anamaria.
    ( loc I – Campionat național de Maraton-kaiac 2, seniori; loc I – Campionat național kaiac 1, juniori și loc I – Campionat național kaiac 1 – viteză);
  5. Locul V – ISTRĂTESCU Bianca, CSS Alexandria, Kaiac (23,50 puncte), antrenori – OLTEIU Gabriel și CIOBANU Lenuța.
    ( loc I – Campionat național de Maraton- kaiac 2, seniori; loc I – Campionat național de Maraton- kaiac 1, juniori 1 și loc I – Campionat național Kaiac 1, juniori 2);
  6. Locul VI – MARDALE Clara, CST Alexandria, Tir pistol (22,33 puncte), antrenor LUCA Irina.
    ( loc I – Campionat național juniori 1, pistol sport 30+30 focuri – echipe; loc I – Campionat național juniori 1, pistol sport 30+30 focuri și loc II – Campionat național seniori, pistol standard mixt);
  7. Locul VII – STOIAN Nicușor, CSS Alexandria, Kaiac (22 puncte), antrenori – CIOBANU Lenuța și PONCEA Gabriel.
    ( loc I – Campionat național juniori, kaiac 1 – maraton; loc I – Campionat național juniori 1, kaiac 1 și loc I – Campionat național juniori 1, kaiac 1- 500 m);
  8. Loc VIII – MUSTEAȚĂ Marius, CSM Alexandria, Atletism (22 puncte), antrenor TĂRMURE Mirela.
    ( loc II – Campionat național seniori, greutate și loc III – Campionat național seniori, disc);
  9. Loc IX – PURAN Rebeca, CST Alexandria, Tir pistol (21 puncte), antrenor DUDEANU Magdalena.
    ( loc I – Campionat național seniori, pistol sport- 40 focuri; loc I – Campionat național seniori, pistol sport- 40 focuri, echipe și loc I – Campionat național seniori, pistol sport- 30+30 focuri, echipe);
  10. Locul X – BOJAN Andrei, CST Alexandria, Tir pistol (14,48 puncte), antrenor DUDEANU Magdalena.
    ( loc I – Campionat național tineret, pistol standard – mixt; loc II – Campionat național tineret, pistol standard, echipe și loc II – Campionat național seniori, pistol standard, echipe);

B. CLASAMENT DISCIPLINE NEOLIMPICE:

  1. Locul I – RAȚ DINCĂ Darius, CSM Alexandria, Karate(215 puncte), antrenor CARACALEANU Sorin.
    ( loc I – Cupă Mondială, kata individual – seniori și veterani; loc I – Cupă Europeană, kata individual – juniori și seniori și loc I – Cupă Europeană, kumite – juniori și seniori);
  1. Locul II – ZÎMBREȘTEANU Gabriel, CST Alexandria, Kempo (124 puncte), antrenor LUPU Valentin.
    ( loc III – Campionat Mondial Kempo, categoria 16-17 ani, self-defense; loc III – Campionat Mondial Kempo, categoria 16-17 ani, semi-kempo, 70 kg. și loc III – Campionat Mondial Kempo, categoria 16-17 ani, knouck-down, 70 kg.);
  2. Locul III – CIOBANU Ștefan, CST Alexandria, Kempo (122,5 puncte), antrenor LUPU Valentin.
    ( loc I – Campionat European Kempo, seniori, knouk-down, +95 kg.; loc II – Campionat European seniori, Semi- Kempo, 100 kg. și loc III – Campionat European seniori, Full-kempo, +95 kg.);
  3. Locul IV – POPA Vlad, CST Alexandria, Kempo (121 puncte), antrenor LUPU Valentin.
    ( loc II – Campionat European seniori, semi-kempo, 65 kg.; loc II -Campionat European seniori, full-kempo, 65 kg. și loc III – Campionat European seniori, kata);
  4. Locul V – STRATONE Silviu, CST Alexandria, Kempo (113,5 puncte), antrenor LUPU Valentin.
    ( loc I – Campionat Mondial Kempo, categoria 16-17 ani, semikempo, 55 kg.; loc III – Campionat Mondial Kempo, categoria 16-17 ani, self-defense și loc III – Campionat Mondial Kempo, categoria 16-17 ani, full-kempo, 55 kg.);
  5. Locul VI – DUMITRU Florian, CST Alexandria, Culturism (56 puncte), antrenor DUMITRU Florian.
    ( loc I – Campionat European seniori, culturism – masters +60 ani și loc II – Campionat Național seniori, culturism- masters +60 ani);
  6. Locul VII – SALI Aurel, CST Alexandria, Kempo (37 puncte), antrenor LUPU Valentin.
    ( loc II – Campionat Național Kempo seniori, submission, 95 kg.; loc III – Campionat Național Kempo seniori, semikempo, 95 kg. și loc III – Campionat European Kempo seniori, full-kempo, 90 kg.);
  7. Locul VIII – CÎRSTINA Vlad, CST Alexandria, Karate (32,66 puncte), antrenor CÎRSTINA Sorin.
    ( loc III – Campionat European Karate Goju Ryu – kumite, juniori- 55 kg.; loc I – Campionat Național Kumite juniori, 55 kg. și loc I – Campionat Național Juniori – shobu nihon, 55 kg.);
  8. Locul IX – MINEA Iuliana, CST Alexandria, Karate (32 puncte), antrenor VÎRDOL Nicolae.
    ( loc II – Campionat Național Seniori, shobu-nihon, 55 kg.; loc II – Campionat Național Seniori, Kata și loc III – Campionat Național Seniori, shobu sambon, 50 kg.);
  9. Locul X – PARASCHIV Diana, CST Alexandria, Kempo (32 puncte), antrenor LUPU Valentin.
    ( loc II – Campionat Național Seniori, semikempo, 55 kg.; loc II – Campionat Național Seniori, submission, 55 kg. și loc III – Campionat Național Seniori, full-kempo, 55 kg.);

C. CLASAMENT ECHIPE SPORTIVE:

  1. Locul I – Club Sportiv ATLETICO ALEXANDRIA, Baseball – seniori, antrenori- PANAITESCU Dan și ADUMITRĂCHIOAIE Gabriel ( locul I la Campionatul Național);
  2. Locul II – Club Sportiv Școlar ( CSS) ALEXANDRIA, Baschet feminin – Under 14, antrenori – PIPEREA Mădălin și PIPEREA Costina ( locul I la Campionatul Național).

La finalul festivității, cei prezenți au participat la o ședință foto și acordarea unor interviuri pentru reprezentanții mass-mediei teleormănene, prezenți în sală.
În discursul său, Președintele Consiliului Județean Teleorman a ținut să îi felicite pe toți protagoniștii – sportivi, antrenori, părinți și toți cei care au contribuit la obținerea acestor rezultate și performanțe, afirmând:
,, A devenit o tradiție frumoasă, pe care am decis să o continuăm, să ne recompensăm cu diplome și premii de excelență cei mai performanți sportivi și echipele care au reușit să urce pe podiumurile de premiere, excelând atât la discipline olimpice cât și la cele neolimpice. Astfel, dorim să contribuim la întărirea motivației tinerilor de a fi competitivi și a aborda un mod de viață activ și sănătos, de a alege și practica sportul de performanță și un comportament în spirit fairplay, care presupune calități precum cinstea, respectarea adversarului, empatia și încrederea în sine, atribute esențiale pentru a-și construi caracterul, a-și dezvălui puterea mentală și a-și exprima abilitățile fizice, printr-o implicare activă și creativă”. Evenimentul desfășurat, a marcat, ca în fiecare an, recunoașterea meritelor deosebite ale sportivilor și antrenorilor din cluburile sportive teleormănene, contribuind la susținerea și promovarea performanței în sport, sub mottoul: ,,Performanța este TRadiția noastră!”
Felicitări, tuturor sportivilor și antrenorilor teleormăneni, pentru rezultatele deosebite obținute și succes în continuare, pentru a obține și în acest an, cel puțin atâtea trofee și locuri fruntașe în competițiile naționale și internaționale!
Felicitări consilierilor județeni, în frunte cu domnul Adrian-Ionuț GÂDEA, președintele Consiliului Județean Teleorman, pentru continuarea acestei tradiții de suflet – de a stimula, susține, sprijini, încuraja și aprecia eforturile și munca depuse de către sportivi și antrenori, precum și gestul remarcabil de a le recompensa performanța și rezultatele de excepție!
CINSTE ȘI ONOARE, tuturor protagoniștilor!
Din partea mea – ,,Chapeau bas!” ( Jos pălăria!)
Col.(r.) Orodel Emilian

- Reclamă -

Articole pe același subiect

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img

Ultimele Articole