16.9 C
Roșiorii de Vede

Cotidian Național din 1993 - Ediția Online

vineri, aprilie 18, 2025

Explozie cu victime la Dedeman Botoșani

Sănătate

Astăzi, în jurul orei prânzului, a avut loc o explozie la magazinul de bricolaj Dedeman din municipiul Botoșani. În faza inițială, salvatorii au intevenit la fața locului, cu două autospeciale de stingere, o autospecială transport personal victime multiple, două ambulanțe SMURD și o unitate de terapie intensivă mobilă.

La scurt timp după sosirea salvatorilor la intervenție s-a activat Planul Roșu de intervenție la nivelul județului Botoșani, de la București pornind către locul exploziei elicopterul SMURD BlackHawk, fiind prealertat și avionul SMURD.

În urma evenimentului produs în municipiul Botoșani, au rezultat 13 victime, 12 dintre acestea salvate de pompieri. Una dintre persoanele afectate s-a prezentat singură la Unitatea de Primiri Urgențe.

Un bărbat intubat, ventilat mecanic, a fost preluat de elicopterul SMURD și transportat la spital.

În urma misiunilor de căutare, salvatorii nu au identificat alte persoane surprinse.

- Reclamă -

Articole pe același subiect

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img

Ultimele Articole