14.6 C
Roșiorii de Vede

Cotidian Național din 1993 - Ediția Online

marți, martie 25, 2025

Meteo – Cod Galben de ninsori temporar viscolite și strat de zăpadă în sudul României

Sănătate

 ANM anunță că în intervalul 17 – 19 Februarie temporar va ninge în regiunile sudice și sud-estice, local în centrul țării și pe arii restrânse în rest. Se va depune strat nou de zăpadă (în general 10…20 cm) și se va forma ghețuș.
         Vântul va sufla în general moderat luni în sudul țării (viteze de 30…40 km/h), iar pe litoral temporar va avea intensificări cu rafale de 40…45 km/h.
         Vremea va fi rece în toate regiunile până la finalul săptămânii. Până miercuri vor fi nopți și dimineți geroase în nordul teritoriului și în depresiuni, apoi îndeosebi în sudul și centrul țării.

 În intervalul menționat în județele Ialomița, Călărași, Giurgiu, Teleorman, Ilfov și în municipiul București va ninge moderat cantitativ și se va depune strat nou de zăpadă, cu grosimi în general de 15…25 cm. În estul județului Olt, jumătatea sudică a județelor Argeș, Dâmbovița și Prahova și în vestul județului Constanța va ninge și se va depune strat nou de zăpadă, cu grosimi în general de 10…15 cm.
     Temporar vântul va avea intensificări cu viteze de până la 45 km/h, viscolind ninsoarea.

În același interval în județele Ialomița, Călărași, Giurgiu, Teleorman, Ilfov și în municipiul București va ninge moderat cantitativ și se va depune strat nou de zăpadă, cu grosimi în general de 15…25 cm. În estul județului Olt, jumătatea sudică a județelor Argeș, Dâmbovița și Prahova și în vestul județului Constanța va ninge și se va depune strat nou de zăpadă, cu grosimi în general de 10…15 cm.
     Temporar vântul va avea intensificări cu viteze de până la 45 km/h, viscolind ninsoarea.

- Reclamă -

Articole pe același subiect

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img

Ultimele Articole