Cotidian Național din 1993 - Ediția Online

marți, martie 19, 2024

CSM Alexandria câștigă dar nu convinge CSM Alexandria – U Craiova 2 1-0

Sănătate

Astazi, s-a disputat la Alexandria partida restanta din etapa a 2-a a ligii a 3-a, CSM Alexandria – U Craiova 2. Suporterii echipei alexandrene dar si conducerea clubului se asteptau sa observe o descatusare psihica a elevilor lui Mugur Cornateanu concretizata prin inscrierea mai multor goluri. Din păcate echipa teleormaneana continua sa joace dupa acelasi „cliseu” , frumos ochiului privitorului dar pacatuieste pe ultima faza in mod nepermis ratant cu seninatate oportunitati de a marca. Si astazi, CSM Alexandria a dominat teritorial echipa olteana, creindusi nu mai putin de 6-7 oportunitati de a marca si a inscris o singura data, in minutul 88 al partidei prin Gabi Preoteaza, care a transformat un penalti. In prima repriza cele doua echipe si-au impartit perioadele de dominare cu un plus pentru CSM Alexandria. Am consemnat la capitolul ocazii scorul de 4-2 pentru CSM. In cea de-a doua repriza, echipa teleormaneana s-a aflat la timona jocului si a ratat in mod nepermis inca trei ocazii care puteau aduce mai multe goluri pe tabela de marcaj. Dar totul este bine cand se termina cu bine, spune un proverb romanesc. In minutul 88 al partidei juniorul Mario Netoiu de la Univeritatea Craiova, de altfel un copil extrem de talentat, intra cu intarziere la recuperarea unui balon si comite fault in suprafata de pedeapsa proprie. Lovitura de la 11 metri pentru CSM Alexandria, executata imparabil de Gabi Preoteasa. 1-0 pentru teleormaneni si echipa alexandreana obtine cele trei puncte vitale puse in joc.

In urma victoriei obtinute astazi, CSM Alexandria acumuleaza 4 puncte si urca pe locul 7 in clasament, iar sambata merge in Valcea la Minerul Costesti cu gandul de a recupera punctele pierdute in prima parte a turului campionatului. Astazi au jucat urmatorii jucatori: