8.5 C
Roșiorii de Vede

Cotidian Național din 1993 - Ediția Online

sâmbătă, martie 2, 2024

BOBOTEAZA LA ZIMNICEA. TRADIȚIA MERGE MAI DEPARTE

Sănătate

Sute de zimniceni de toate vârstele au participat astăzi la evenimentele care au marcat Sărbătoarea Botezului Domnului, Boboteaza. Bisericile orașului nostru au fost pline de credincioși la prima mare sărbătoare religioasă a anului. Primăria Zimnicea a organizat și de această dată ceremonia Botezului Cailor, tradiție locală cu origini străvechi pentru comunitatea noastră. După terminarea slujbei religioase, centrul atenției s-a mutat în portul orașului, acolo unde a avut loc ritualul aruncării și recuperării Sfintei Cruci din apele Dunării. 8 tineri curajoși au înfruntat apele reci ale bătrânului fluviu pentru recuperarea Crucii din apele Dunării. Cel mai norocos a fost și anul acesta Ionuț Mitală, 30 de ani, care a reușit să iasă câștigător pentru a patra oară. Primarul orașului Zimnicea, dl.Petre Pârvu, i-a premiat pe toți cei 8 toți participanți cu premii în bani. Domnul Adrian Gâdea, președintele Consiliului Județean Teleorman, a participat astăzi la sărbătoarea zilei de Bobotează, alături de primarul orașului Zimnicea, dl.Petre Pârvu, și de sutele de zimniceni care au luat parte la primul eveniment major al acestui an.

- Reclamă -

Articole pe același subiect

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img

Ultimele Articole