10.1 C
Roșiorii de Vede

Cotidian Național din 1993 - Ediția Online

miercuri, februarie 21, 2024

Liceenii teleormăneni participă la Parada Europei, sâmbătă, 13 mai 2023, începând cu ora 10:00, în zona centrală a municipiului Turnu Măgurele

Sănătate

Asociația Euro Teleorman, în colaborare cu Consiliul Județean Teleorman, organizează, sâmbătă, 13 mai 2023, începând cu ora 10:00, cea de a XIV-a ediție a evenimentului Parada Europei, în zona centrală a municipiului Turnu Măgurele, județul Teleorman.

Evenimentul este dedicat zilei de 9 mai, zi cu profunde rezonanțe istorice, care a marcat începutul unui nou destin istoric pentru România, prin proclamarea independenței de stat pentru Europa, prin Planul Schuman.

Pentru tinerii teleormăneni, Parada Europei este cel mai așteptat eveniment al anului. Manifestarea cultural-artistică, unică la nivel național, are ca actori, elevi din 18 de licee teleormănene înscrise în competiție, îndrumați de profesorii lor. Într-o interpretare artistică deosebită, ei dau viață unor personalități și evenimente din istoria unui popor din spațiul european.

Ampla celebrare a diversității culturale și a prieteniei europene, competiția PARADA EUROPEI aduce în prim plan reperele cultural istorice ale țărilor participante, stimulând cunoașterea, creativitatea și interesul tinerilor pentru intelegerea lor și integrarea acestora în cadrul unor spectacole vii și pline de semnificații.

Program –  „PARADA EUROPEI” 2023

10:00 -10:40 Deschiderea oficială

PARADA LICEELOR

10:40 – 11:00Liceul Tehnologic Nr. 1 Alexandria  Cipru
11:00 – 11:20Colegiul Național „Unirea” Turnu Măgurele  Italia
11:20 – 11:40Liceul Tehnologic „Anghel Saligny” Roșiorii de Vede  Franța
11:40 – 12:00Liceul Teoretic „Al. D. Ghica” Alexandria  Finlanda
12:00 –12:20  Liceul Teoretic „Constantin Noica” AlexandriaIrlanda
12:20 – 12:40  Colegiul Național Pedagogic „Mircea Scarlat” AlexandriaSpania
12:40 – 13:00  Liceul Teoretic ZimniceaGrecia
13:00 – 13:20Liceul Tehnologic „N. Bălcescu” Alexandria  Danemarca
13:20 – 13:40  Liceul Teoretic „Marin Preda” Turnu Măgurele  Germania
13:40 – 14:00  Liceul Teoretic Piatra  Portugalia
14:00 – 14:20  Liceul Teoretic Videle  Malta
14:20 – 14:40Liceul Tehnologic „Sfântul Haralambie” Turnu Măgurele  Austria
14:40 – 15:00Liceul Tehnologic „General David Praporgescu” Turnu MăgureleȚările de Jos
15:00 – 15:20Colegiul Național „Anastasescu” Roșiorii de Vede  Polonia

15:20 – 15:55 Spectacol & Deliberarea juriului
16:00 – 16:15 PREMIEREA CÂŞTIGĂTORILOR
- Reclamă -

Articole pe același subiect

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img

Ultimele Articole