16.7 C
Roșiorii de Vede

Cotidian Național din 1993 - Ediția Online

vineri, martie 1, 2024

TELEORMANUL A FOST ONORAT DE VIZITĂ REGALĂ

Sănătate

După ce în dimineața zilei de luni, 26 august, cele două fiice ale Majestății Sale Regele Mihai, au poposit în orașul Zimnicea, la orele 14.30 și noi alexăndrinenii am fost onorați să primim astăzi vizita Majestății Sale MARGARETA, Custodele Coroanei române și a Alteței Sale Regale, Principesa Sofia.
În foaierul Primăriei municipiului Alexandria, oaspeții de seamă au fost întâmpinați, cu pâine și sare, de către cei doi viceprimari – Ionela ENE și Ioan AUGUSTIN precum și de către prefectul județului Teleorman, domnul Haralambie EPURE ( care le-au oferit buchete mari de flori).
Deasemenea, urarea de bun venit le-a fost adresată și de către domnul Romeo FURTUNĂ, președintele Fil.Jud.Teleorman a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei ( însoțit de către domnul Pepino IORDĂNESCU, secretarul ANRM Teleorman), care le-a oferit flori dar și câte un volum interesant privind portul popular tradițional teleormănean.
În sala mare de festivități, a urmat o întâlnire cu elevi olimpici, profesori, voluntari de cruce roșie, membri ai unor comunități de rromi, meșteșugari, producători locali, în prezența mai multor simpatizanți ai Casei regale precum și ai mass-mediei teleormănene.
Activitatea a debutat cu intonarea Imnului Național al României, umat de Imnul Regal și fost oficiată de către viceprimarul Ioan Augustin care, după ce a prezentat succint, pe cei aflați la prezidiu (respectiv, prefectul, viceprimarii, domnul Octavian TEODORESCU, Director al Serviciului Piețelor din Alexandria și doamna Carmen- Ecaterina NEAȚĂ, Director al Societății de Cruce Roșie Teleorman), precum și pe cei prezenți în sală, a rostit un discurs prin care a mulțumit, în numele municipalității pentru onoarea de a găzdui vizita altețelor sale regale, prezentând în continuare un scurt istoric al municipiului Alexandria, de la atestarea sa și până în prezent, cu principalele realizări ale comunității noastre, pentru cetățeni – tineri și vârstnici dar și despre marile proiecte finanțate, aflate în derulare.
În continuare, domnul Haralambie Epure a prezentat ,,Mesajul prefectului județului Teleorman cu ocazia vizitei Majestății Regale, Custodele Coroanei Române”, prin care a făcut referire la bucuria primirii acestei onorante vizite, prezentând succint frumusețile, obiceiurile și tradițiile unice ale municipiului Alexandria dar și cele din întreg județul Teleorman.
Apoi, au urmat scurte intervenții din partea:

 • doamnei Emanuela MARIN, reprezentanta unei comunități de rromi (argintari) din Alexandria;
 • domnul Mircea BUJOR, reprezentantul altei comunități de rromi (un renumit producător local) și fiul acestuia, domnul Mircea BUJOR, cel care a reușit să atragă mai multe fonduri europene pentru înființarea unor sere și amenajarea unor depozite pentru legume și fructe;
 • elevul olimpic Nicolas GÎȚOI, cu rezultate excepționale la concursurile naționale de matematică și fizică;
 • elevul olimpic David NEAȚĂ, cu aceleași rezultate excepționale obținute la diferite concursuri și olimpiade naționale ( medaliat cu aur la Olimpiada Națională de Fizică, medaliat cu argint la Olimpiada Națională de Matematică și câștigător al marelui premiu la Concursul interjudețean de matematică ”Dimitrie Pompeiu”, organizat în cadrul Conferinței Naționale de Matematică, fiindu-decernat de curând titlul de ,,Cetățean de Onoare al municipiului Alexandria”);
 • domnul Romeo FURTUNĂ, care a prezentat obiectivele și acțiunile desfășurate de către filiala județeană pe care o conduce.
  Majestatea Sa Margareta a rostit la final un foarte scurt și concis discurs, prin care a mulțumit pentru ospitalitatea și căldura umană pe care a simțit-o la primire, dar și pe parcursul întregii vizite în județul Teleorman. A avut prilejul să întâlnească oameni minunați, cu dorința de a construi lucruri bune și mărețe și s-a bucurat să descopere și să cunoască hărnicia acestor oameni și talentul lor, tradițiile acestor locuri încărcate de istorie…
  În încheiere, domnul Ioan AUGUSTIN a mulțumit, încă o dată, pentru onoarea acestei vizite, o onoare și mândrie și pentru comunitatea noastră, cu oameni farnici și pricepuți, cu multe realizări în plan local, național și…nu numai. A făcut referire la cele peste 3.700 de societăți comerciale, cu câte un angajat și până la 2.000 de angajați (cat are fosta Întreprindere ,,Rulmentul” – în prezent ,,SC KOYO SA”) și a enumerat și alte societăți comerciale și firme cu renume din orașul nostru.
  La plecare din primărie, oaspeții-vizitatori s-au deplasat către Piața centrală din Alexandria.
  A fost o activitate încărcată de bucurie și emoție, apreciată de către toți cei prezenți.
  Col.(r.) Emilian Orodel
- Reclamă -

Articole pe același subiect

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img

Ultimele Articole