Cotidian Național din 1993 - Ediția Online

vineri, aprilie 19, 2024

FCSB A CÂȘTIGAT CUPA ROMÂNIEI

Sănătate

FCSB a câștigat Cupa Romaniei după 1-0 cu Sepsi Sfântul Gheorghe, golul a fost marcat de Dennis Man, în minutul 65, care a profitat de o gafa a defensivei adverse.Partida s-a jucat la Ploiesti pe stadionul, Ilie Oana.FCSB şi-a asigurat  prezenţa în sezonul 2020-2021 în UEFA Europa League, urmând să evolueze în preliminariile acestei competiţii.

Sepsi a jucat din minutul 80 cu un om mai puţin, Bouhenna fiind eliminat după ce a primit două avertismente.  Florinel Coman a fost la un pas de al doilea gol în prelungirile partidei, iar Panțâru a trimis mingea în bară, în minutul 57, după un şut puternic.

Rezultat final: Sepsi – FCSB 0-1 (Man 65).

Au evoluat următoarele formaţii – Sepsi : Niczuly – Dimitrov (75 T. Diaz), Bouhenna (cpt.), Tincu, Fl. Ștefan – R. Deaconu, Vașvari, Achahbar (83 Celea) – Carnat (46 L. Fulop), Karanovic (46 Safranko), M. Ștefănescu (75 Csiszer); FCSB : A. Vlad – V. Crețu, A. Miron, I. Cristea, Panțâru – D. Olaru (46 Moruțan), Ov. Popescu, I. Vînă (46 A. Petre) – D. Man, Fl. Tănase (cpt.), Fl. Coman (90+3 Perianu).