40.1 C
Roșiorii de Vede

Cotidian Național din 1993 - Ediția Online

duminică, iulie 14, 2024
spot_img

„Fotbalul românesc, un fumător de pipă stinsă…”

Sănătate

Citatul din titlul materialului, aparținând maestrului Fănuș Neagu, descrie foarte bine valoarea și imaginea fotbalului românesc din acest moment. Atâta timp cât nu produci jucatori de valoare în centrele de copii și juniori, nu ai viitor în fotbal. Echipele noastre de top au tot îmbrățișat o politică păguboasă în domeniul promovării de jucători de calitate. Și asta se vede. în fuga după performanțe imediate, CFR Cluj, FCSB și chiar Craiova, au preferat să importe jucători pe bani grei, în loc să producă în pepinierele proprii. Dacă îmbrățișau politica de promovare a tinerilor, cum a facut Hagi la Viitorul, fotbalul românesc ar fi crescut, an de an, în calitate. Dar cluburile noastre s-au orientat spre piața externă, de unde au adus jucători de calitate îndoielnică, competitivi pe scena a doua fotbalistică din țările de unde provin. Așa s-a ajuns astăzi să ai un bazin de selecție limitat la nivel de echipe naționale, iar echipele de club cu pretenții să nu prea mai reușeasca să aducă fotbaliști de calitate de afară. Și rezultatele se văd la nivel european. Și cel mai elocvent exemplu stau rezultatele dezastruoase ale reprezentantelor noastre în cupele europene. CFR și Craiova au părăsit compețiile europene înca de la debut. Clujul a pierdut acasă, Craiova afară. Ambele cu echipe care vin din țari cu fotbal nicidecum de speriat altadată pentru echipele românești. Merg mai departe în turul urmator CFR, FC Botoșani și FCSB în Europa League.
Acesta este rezultatul unei politicii falimentare promovată de echipele de top din prima liga românească. Iar viitorul, așa cu se întrevede, este unul sumbru, atăt pentru echipele de club, dar și pentru Națională. Cu orice prezență în ligile fotbalistice europene, echipele noastre pierd din coeficientul acumulat cu ani în urmă, când înca mai jucam și noi fotbal la Porțile Europei. Acum, fotbalul românesc, după cum arată, nu are viitor. Si lucrul acesta ar trebui să dea de gândit până nu este prea târziu.

- Reclamă -

Articole pe același subiect

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img

Ultimele Articole