Cotidian Național din 1993 - Ediția Online

duminică, aprilie 28, 2024

Sporting Roșiori, joc bun la Costești, recital de ocazii și victorie meritată

Sănătate

Astazi, Sporting Rosiori, s-a deplasat in judetul Valcea pentru a intalni „lanterna rosie” Minerul Costesti. Regula spunea ca teleormanenii merg cu prima sansa, datorita valorii superioare a lotului de jucatori dar si a pozitiei ocupata in clasament, respectiv locul 5. Si spre bucuria suporterilor sai, Sporting Rosiori si-a onorat cartea de vizita in aceasta partida, pe care a controlat-o din primul pana in ultimul minut de joc. De altfel rosiorenii, s-au intrecut rand pe rand in ocazii clare de a marca, prin Calin, Antonio Marin, Leo Manole, Ghita Constantinescu etc. Aproape toti componentii echipei au avut „golul in varful bocancului”, cum se spune. Scorul a fost deschis repede, in minutul 11 prin Alin Calin. Tot Calin, „omul cu golul in bocanc” si golgeterul echipei, puncteaza in minutul 34 pentru 2-0 pentru rosioreni. In partea a doua a jocului, Sporting Rosiori a dominat clar partida, jucatorii echipei teleormanene ratand nu mai putin de 6 ocazii clare. Cei care au inscris in partea a doua a partidei au fost valcenii, prin Razvan Milosteanu, in minutul 77, pentru 1-2, scor care s-a inregistrat si la finalul meciului.
Prin victoria de astazi, Sporting „aduna” 19 puncte si urca pe loc de play-off, respectiv 4. Pe locul 5 este Vedita Colonesti, echipa cu acelasi numar de puncte, 19, dar cu golaveraj inferior rosiorenilor. Sambata, la Rosiori, Spirting Rosiori-Vedita Colonesti, o partida pentru consolidarea locului 4 si ultimul care da dreptul de participare in play-off.
In cealalta partida desfasurata astazi, Flacara Horezu-ACSO Filiasi 0-2.